O nas
Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), to organizacja harcerstwa polskiego o światowym zasięgu i działająca poza Polską. Szczep „Gniazdo” w Austrii jest harcerską organizacją społeczno-wychowawczą dla polskiej młodzieży i dzieci żyjących w Wiedniu, Linz i okolicznych miejscowości. Nasz Szczep składa się ze skrzatów (lat 4-7), zuchów (lat 7-11), harcerzy (lat 11-15), wędrowników (od 15 lat) oraz grona instruktorów i wolontariuszy. Nasze programy są urozmaicone i dla każdego czekają wspaniałe przygody i przeżycia. Sprawdź gdzie działa harcerstwo w Austrii:
Czym się zajmujemy?
Zbiórki
Zbiórki to podstawowa forma pracy harcerzy, zuchów oraz skrzatów. Są to spotkania odbywające się regularnie w ustalonych miejscach na których harcerze poznają techniki harcerskie i realizują wcześniej ustalony program.
Biwaki
Biwaki to forma pracy harcerzy i wędrowników. Zazwyczaj trwają około 2-3 dni. Odbywają się na terenie działalności Szczepu, ale także, wyjazdowo po Austrii, do Polski ale także do innych części Europy oraz świata.
Rajdy oraz gry terenowe
Jest to głównie forma przeznaczona dla wędrowników ale, zdarzają się też wyjazdy harcerzy na rajdy oraz gry terenowe. Ogółem rajdy harcerskie i gry terenowe (najczęściej nocne) to rodzaj zawodów terenowych, w których patrole rywalizują ze sobą na wyznaczonej trasie.
Uroczystości
Jako harcerze często także bierzemy udział w różnego rodzaju uroczystościach, jako realizacja służby Bogu oraz Polsce.
Wędrówki
Wędrówki często towarzyszą harcerzom podczas wycieczek, biwaków, zbiórek, rajdów, obozów, ogólnie rzecz biorąc praktycznie wszędzie. Najczęściej są to krótkie wędrówki do kilku kilometrów by dotrzeć do danego celu, zrobić zwiad terenu, czy poznać siebie. Wędrownicy natomiast wędrówki wprowadzają na wyższy poziom dzięki samodzielnej organizacji czy to biwaków czy też obozów wędrownych. Pokrótce na takich biwakach, wędrówka czy to piesza czy też np. rowerowa, pociągiem, kajakami itp. towarzyszy im na niezliczonej ilości szlaków zawsze z określonym celem.
Obozy
Obozy są przeznaczone dla harcerzy oraz wędrowników. Harcerze podczas dwóch tygodni obozu w lesie pod namiotami uczą się samodzielności. Sprawdzają swoje umiejętności po przez wiele gier terenowych, zabaw, zajęć oraz wycieczek. Biorą także udział w ogniskach, kominkach, podchodach, zwiadach. Program obozu jest tak skonstruowany żeby nikt się nie nudził. Wędrownicy ponadto organizują obozy wędrowne na których przez okres ok. 1-2 tygodni po przez służbę, wyczyn i wędrówkę samodoskonalą się i realizują wcześniej postawione przez siebie cele. Podczas nich przemierzają wiele kilometrów pieszo, rowerowo, kajakami czy też innymi formami transportu, by poznawać nowe zakątki świata.
Kolonie
Kolonie to najczęściej tygodniowy wyjazd w okresie wakacyjnym organizowany dla zuchów. Zuchy w tym czasie pod bacznym okiem kadry uczą się pierwszych kroków ku samodzielności. Zuchy przede wszystkim poznają otaczający ich świat, świetnie się bawią i zawierają nowe przyjaźnie!
Półkolonie
Półkolonie to forma pracy zuchów odbywająca się od czasu do czasu. Zazwyczaj trwają około 2-3 dni.
Kursy
Głównie instruktorzy i wędrownicy biorą udział w różnego rodzaju kursów harcerskich (np. zastępowych, drużynowych, kursy instruktorskie) czy też kursów specjalnościowych (np. kurs pierwszej pomocy, wspinaczki itp.). Dzięki temu harcerstwo w Austrii prężnie się rozwija.
Złazy wędrownicze
Złazy wędrownicze to forma dla wędrowników, gdzie wędrownicy po przez służbę, wyczyn i wędrówkę samodoskonalą się i przede wszystkim realizują wcześniej postawione przez siebie cele. W ten sposób mają możliwość zdobycia naramiennik wędrowniczy, etap a także spędzić miło czas w Wędrowniczym gronie.